Раціональне харчування школяра
Графік (розпорядок) роботи шкільної їдальні встановлюється адміністрацією школи. Зазвичай гарячі сніданки учні одержують під час другої і третьої перерви. Вартість харчування школярів оплачують батьки. Середня денна вартість обіду становить від 10,00 до 16,00грн. У шкільній їдальні на сьогоднішній день харчується 53 учня.
Адміністрація школи відповідає за організацію харчування учнів, стан приміщення їдальні, розробляє графік відвідування їдальні групами учнів, забезпечує охорону товарно-матеріальних цінностей.
Раціональне, здорове харчування дітей і підлітків в організованих колективах є необхідною умовою забезпечення їх здоров’я. Порушення харчування в дитячому віці служать однією з важливих причин виникнення захворювань, поширеність яких значно збільшилася за останні роки. Важливим елементом організації раціонального харчування учнів є правильний розподіл обсягів добового споживання їжі між окремими її прийомами.
Найбільш оптимальним режимом харчування учнів протягом дня слід вважати чотириразовий прийом їжі з інтервалами між прийомами 3,5 – 4 години.
Кількість прийомів їжі встановлюється залежно від віку, стану здоров’я та розпорядку дня учнів. У розпорядку дня для учнів рекомендовано дотримуватись такого режиму харчування:
7.30 – 8.00 – сніданок удома; після другого уроку – другий сніданок у школі для учнів 1 – 5 класів, після 3-го уроку – для 6 – 11 класів;після повернення зі школи:
13.00 – 14.00 обід для учнів 1 – 5 класів;
14.00 – 15.00 обід для учнів 6 – 11 класів;
16.00 – 17.00 – полуденок;
19.00 – 20.00 – вечеря.Для учнів 6-річного віку:
7.00 – 7.30 – сніданок удома; другий сніданок у школі на 2-й перерві;
13.00 – 13.30 – обід після повернення зі школи;
16.30 – полуденок після денного сну;
19.00 – 19.30 – вечеря за 1,5 – 2 години до сну.
Раціональне харчування Вашого школяра
Прочитавши цю статтю, Ви будете знати особливості харчових потреб дитини шкільного віку, зрозумієте, як правильно організувати для неї харчування, зможете впевнено їй пояснити, чому так важливо правильно і раціонально харчуватися.
Пам’ятка про здоров’я для школяра
У житті Вашої дитини непомітно пролетіли самі безтурботні дошкільні роки. І ось вона/він вже школяр!
Вам здавалося, що вже менше можна турбуватися: щохвилини не потрібно дивитися, чим він займається? Що тягне в рот? З ким розмовляє? І взагалі, Ви вже довіряєте своїй дитині, точно знаєте, що вона/він чітко вміє відповідати за свої вчинки! Він/вона став дорослішати!
Це звичайно все добре, але це лише початок самостійності… Тому пам’ятайте, що всі ми маємо право на помилку, а дитина тим більше. Щоб ця помилка одного разу не перетворилася у велику проблему, Вам все одно щодня необхідно знати про все, що відбувається навколо школяра. Але тільки не з метою тотального контролю і моралей, а для того, щоб Ви могли вчасно підказати, що потрібно робити і як правильно поводитись в якійсь ситуації.

Навіть якщо Вашій дитині вже більше 10 років, вона/він все одно багато чого ще не знає, не розуміє важливість окремих моментів, на які обов’язково необхідно Вам звернути його увагу.
Пояснюйте і показуйте на власному прикладі, що дуже важливо для всього подальшого успішного життя міцне здоров’я. Воно, як кажуть, «не дається нам дешево», зате без нього все стає взагалі неможливим і на жаль! – безглуздим!. Не можна ні бігати, ні стрибати, і ще багато чого стає не можливим!
Постійно нагадуйте дитині:
1. Правильне харчування завжди виконує головну роль в зміцненні здоров’я!
2. Недооцінювати його значення – просто злочин проти себе самого!
Не виконання цих основних принципів призводить до катастрофи!
Найбільш необхідні умови раціонального харчування
Щоб бути впевненим в тому, що харчується дитина правильно і враховані всі тонкощі харчового процесу існує таке поняття – «Раціональне харчування». Воно об’єднує всі ланки в ланцюжок для правильної організації харчування.

Якщо всі ці умови будуть виконуватися постійно, тоді Ви зможете не переживати про те, що щось забули зробити. Вони обов’язкові до виконання не тільки вдома, але і в школі і навіть в оздоровчих закладах.
Розглянемо більш детально кожну ланку в цілісній системі:
1. Правильний підбір продуктів і виконання норм харчування школяра.
Завдяки роботі вчених і лікарів до грамів точно відомо скільки яких продуктів школяр повинен з’їсти протягом дня.

Ці продукти обов’язково потрібно вживати щодня. Тому, що вони як раз і наповнюють організм школяра енергією. Як дізнатися скільки ж її треба вашій дитині?
В цьому теж вчені і лікарі вже розібралися і все прорахували. Аж до його дорослого і зовсім самостійного життя теж всі кілокалорії вже пораховані.
У школі Ваша дитина під час харчування в їдальні отримує частину необхідних для організму елементів. Тут також все прораховано до найменших, здавалося б, дрібниць.
Але от що робити з іншими продуктами, які оточують дитину і так смачно заманюють? Це величезна проблема. Навіть всіма шановний доктор Комаровський дав своє «добро» на них! Але не забувайте, що він сказав: «тільки 1 раз в місяць»! Спробуйте поговорити з дитиною і пояснити, чому саме Вас так хвилює це питання.
Обов’язково розкажіть школяру, що:
- солодка газована вода не допомагає втамувати спрагу, а навпаки! А в одній склянці такого напою цукру понад 5 чайних ложок. Нехай спробує розвести стільки і випити! Досвід простий, але дає свій ефект!
- разом з картопляними чіпсами в організм надходить страшна суміш вуглеводів, жиру і штучних смакових добавок!
- високу калорійність несуть в собі солодкі батончики, але через велику кількість цукру і різних хімічних добавок, їх постійно хочеться і хочеться!
- обережно потрібно ставитися і до таких улюблених сосисок, сардельок, вареної ковбаси, паштетів. В них містяться приховані жири, а сало, нутряний жир, свиняча шкірка складають до 40% . Щоб це було апетитним туди кладуть різні харчові добавки!
Вся їжа швидкого приготування містить мінімум білка і вітамінів. Зате в шлунку перетравлюється довго і погано засвоюється. Ось тому жирне м’ясо, особливо смажене, гамбургер, хот доги та ін. готові продукти можна вживати лише зрідка.
Ваш школяр повинен чітко знати:
- Не можна заміняти повноцінний гарячий обід бутербродом!
- Всі солодощі краще з’їдати на початку дня!
- Обов’язково потрібно їсти окремо фрукти, солодощі та кисломолочні продукти!
При цьому дуже важливим стає друга ланка ланцюжка:
2. Режим харчування школяра.
Він дуже важливий, тому що: організм обов’язково потрібно систематично наповнювати. І не тільки – він повинен ще встигнути переварити всі отримані продукти. Для цього і існує режим.
Якщо Ваша дитина відвідує школу, то по калорійності його сніданок вдома може становити 20% , у школі – 20%, обід – 35%, вечеря вдома – 25%.
Коли дитина перебуває у навчальному чи оздоровчому закладі цілодобово, тоді калорійність розподіляється на 5 прийомів їжі: на сніданок – 20%, обід – 30-35%, полуденок – 15%, вечеря – 25%, друга вечеря – 5-10%.
Особливо важливо виконувати ці вимоги, якщо Ваш школяр ще й займається спортом! У нього тоді взагалі підвищена потреба в енергії. Для достатнього її отримання Ви повинні контролювати самі і пояснити це Вашому школяру і збільшити йому кількість білка в раціоні. Більше включайте в харчування яловичину, рибу, не жирну свинину, печінку, молоко і молочні продукти в будь-якому вигляді. Не забувайте, що в цих продуктах додатково також знаходиться значна кількість різних мікроелементів і вітамінів.
Режим харчування Вашому спортсмену обов’язково підбирайте індивідуально і вчіть його постійно виконувати! Якщо тренування вранці, то сніданок повинен містити до 35% калорійності добового раціону, а якщо ввечері – до 50%.
Коли у Вашої дитини належить посилене тренування, намагайтеся дати йому не об’ємну, але калорійну, багату білками і вуглеводами їжу, яка не містить великої кількості жиру.
Ще один важливий режимний момент – між прийомом їжі і тренуванням має обов’язково пройти 2,5 – 3 години!
В школу Ви можете дати своїй дитині:
- Помиті і порізані на шматочки або цілі фрукти.
- Невеликий бутерброд, краще із зернового хліба з сиром, котлетою, курячим філе, відвареним м’ясом, обов’язково загорнутий у фольгу або поліетиленову плівку.
- Мінеральну воду, сік, компот, морс і ін. напої в індивідуальній малолітражній упаковці.
Постійно створюйте вдома за столом під час їжі спокійну, приємну атмосферу. Навчайте свого школяра дотримуватися правил столового етикету, показуючи йому свій особистий приклад!
Правила, які потрібно запам’ятати
Познайомтеся і запам’ятайте готові правила здорового харчування, які обов’язково має знати Ваша дитина. Намагайтеся обговорити їх з Вашим школярем, щоб дізнатися як він до них ставиться і на що Вам необхідно постійно звертати увагу, поки виконання цих правил не стане для нього нормою або звичкою.

У своєму повсякденному житті ми щодня повинні вміти зробити правильний вибір між величезним асортиментом продуктів і якістю, доступністю й можливістю гаманця.
Ви можете прочитати купу літератури по правильному, раціональному і збалансованому харчуванню школяра. Від кожного автора отримаєте різні корективи і навіть рекомендації. Вам потрібно тільки зробити свій правильний вибір і навчити цьому свою дитину!
Усі Ваші знання неодмінно повинні допомогти Вашій дитині скласти свої найважливіші життєві правила для побудови свого здорового харчування, і виховання звички постійно їх виконувати. Адже тільки здоров’я не можна купити ні за які гроші! Цінуйте і бережіть його самі і вчіть цьому дитину!
Для школяра знання про правильне та сбалансоване харчування особливо важливі!
